لا توجد منتجات في عربة التسوق.
  • عدد(0 )

 

ابوالفضل رشيد الدين ميبدي :

مترجم و مفسر نامدار و صاحب سبك نيمه اول قرن ششم هجري و صاحب تفسير مشهور كشف الاسرار و عده الابرار با ترجمه و تفسير عارفانه به زبان شيواي پارسي .

شرف الدين علي يزدي :

مورخ ، شاعر، نويسنده و رياضيدان معاصر امير تيمور گورگاني ، متوفي به سال ٨٥٠ هجري شمسي صاحب اثر صفوي و صاحب ديواني مشتمل بر قصايد ، غزليات ، رباعيات ، و سه مثنوي خلد برين ، فرهاد و شيرين و ناظر و منظور است . لطافت و سوزناكي اشعار وحشي در ادبيات فارسي شهره خاص و عام است.

آيت الله حاج شيخ عبد الكريم حائري يزدي :

شخصيت بلند آوازه جهان شيعه در دوقرن اخير، بنيانگذار حوزه علميه قم ،استاد عاليقدر حضرت امام خميني (ره) و بسياري از مراجع و انديشمندان اسلامي معاصر است . وي به سال ١٢٧٦ هجري در مهرجرد ميبد متولد شد و به سال ١٣٥٥ هجري قمري در قم ديده از جهان فروبست.

ميرزا محمد فرخي يزدي :

شاعر ، روزنامه نگار و سياستمدار آزاده قرن گذشته و قرن اخير متولد ١٢٦٤ هجري شمسي ، بنيانگذار روزنامه طوفان .وي يكي از بي پروا ترين شعراي تاريخ معاصر و بلكه تاريخ يران است ظلم ستيزي و داستان مبارزات و تبعيدها و شكنجه هاي وي به سبب مبارزه با دستگاه جبارپهلوي معروف است و بر همين آرمان نيز به سال ١٣١٨ هجري شمسي در زندان به قتل رسيد.

آيت الله حاج شيخ غلامرضا فقيه خراساني :

متولد ١٢٩٥ از بزرگان و علماي يزد بوده كه قبل از حضرت آيت الله صدوقي زعامت اهالي يزد را بعهده داشته و در زهد و تقوي زبانزد خاص و عام بوده است.

محمد علي رياضي :

متولد سال ١٢٩٠ هجري شمسي شاعر معروف معاصر و ملك الشعراي آستان حضرت معصومه (س )

آيت ا... سيد روح ا... خاتمي :

از عالمان ديني يزد در دهم رمضان سال 1324 هجري قمري در اردكان متولد و پس از كسب مدارج عالي علمي از محضر آيات عظام در اصفهان به اردكان مراجعت و عليرغم جو خفقان حكومت طاغوت به انجام فعاليت هاي ديني پرداخت و از پيشگامان مبارزه با آن حكومت بود و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از سوي حضرت امام خميني به نمايندگي ايشان و امام جمعه اردكان منصوب و در سال 61 پس از شهادت آيت ا... صدوقي از سوي امام خميني به سمت نماينده ايشان در استان يزد و امام جمعه شهر يزد منصوب گرديد :
مناعت طبع، ساده زيستي خدمات ارزنده ايشان مخصوصاً در دوران دفاع مقدس زبان زد عام و خاص مي باشد .
وي سرانجام در آبان ماه سال 1367 هجري شمسي در يزد در گذشت و در اردكان مدفون گرديد .

آيت ا... حاج شيخ محمد صدوقي :

 از عالمان ديني در سال 1284 هجري شمسي در يزد متولد و پس از كسب مدارج عالي علمي در يزد ـ اصفهان و قم بنا به دستور آيت ا... العظمي بروجردي و توصيه امام خميني در سال 1330 شمسي به يزد مراجعت و زعامت ديني و مرجعيت امورشرعي مردم را به عهده گرفتند ايشان در دوران رژيم طاغوت از پيشگامان مبارزه با حكومت طاغوت بودند و همواره با امام خميني در زمينه مسائل نهضت ارتباطي تنگاتنگ داشتند و در پيروزي انقلاب در كشور و استان يزد نيز نقش مهمي ايفا نمودند . معظم له پس از پيروزي انقلاب از سوي حضرت امام خميني به سمت نماينده ايشان در استان و امام جمعه يزد منصوب گرديدند . خدمات ارزشمند ايشان در طول حيات خود براي مردم استان يزد و استانهاي همجوار و به ويزه در دوران دفاع مقدس زبانزد همگان است .
ايشان سرانجام در روز جمعه دهم رمضان سال 1402 قمري مصادف با يازدهم تيرماه سال 1361 شمسي پس از اداري نماز جمعه در محل مسجد ملااسماعيل يزد به دست يكي از منافقين به شهادت رسيدند .

مهدي آذريزدي :

آذر يزدي در سال ۱۳۰۱ در روستاي خرمشاه در حومه يزد در خانواده‌اي تازه مسلمان با اجداد زرتشتي زاده شد. او از هشت سالگي همراه پدرش در زمين رعيتي كار كرد. در بيست سالگي از كار بنايي به كار در كارگاه جوراب بافي يزد كشيده شد. پس از آنكه صاحب كارگاه جوراب بافي تصميم به تاسيس دومين كتابفروشي شهر يزد گرفت، او را از ميان شاگردان كارگاه به كتاب‌فروشي منتقل كرد. كار در كتابفروشيزمينه آشنايي او با اهالي شعر و ادب را فراهم كرد، و پس از مدتي به تهران نقل مكان كرد و در چاپخانه علمي واقع در خيابان ناصرخسرو مشغول به‌كار شد.

در سال ۱۳۳۵ و در سن ۳۵ سالگي، پس از آنكه قصه‌اي از انوار سهيلي در چاپخانه توجه‌اش را به خود جلب كرد به فكر ساده‌نويسي قصه آنطور كه مناسب كودكان باشد افتاد. اين ايده، زمينه‌ساز خلق جلد اول كتاب قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب شد.

او ازدواج نكرد و هيچ‌گاه به كار دولتي هم مشغول نشد. او افزون بر نويسندگي به امور غلطگيري و فهرست اَعلام‌نويسي تا سال‌هاي آخر زندگي‌اش ادامه داد. او مدتي پيش از مرگ‌اش گفته بود كه نوشته‌هاي ديگري هم دارد كه به دليل عدم صدور مجوز انتشار از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انگيزه تكميل‌شان را از دست داده و آنها را ناتمام گذاشته است. او در ۱۸ تير ماه ۱۳۸۸ در سن ۸۷ سالگي در بيمارستان آتيه تهران درگذشت.

دكتر جلال مجيبيان :

دكتر جلال مجيبيان يكي از افراد متخصص تاثير گذار در شهر يزد است كه در سال 1304 در يزد متولد شد و توانست در سال 1334 از دانشگاه تهران در رشته زنان و زايمان فارغ التحصيل شود و بعد از گذراندن دوره‌هاي تخصصي IVF و سونوگرافي در آمريكا و آلمان به يزد بازگشته و با همت خود توانست اولين بيمارستان خصوصي استان را كه با نام خود ايشان شهرت يافته است ،بسازد و با ارائه خدمت صادقانه به اقشار مختلف مردم يكي از خوشنامان ديار دارالعباده شود كه كمتر كسي است كه با شنيدن نامش به ياد كارهاي ماندگارش نيافتد. سرانجام اين پزشك خدوم و مردمي در 11 مرداد سال 96 دعوت حق را لبيك گفت و در وصيت نامه اش از همه مردم خواست به جاي آوردن دسته هاي گل و نصب بنر  هزينه مربوطه را خرج آزادي زندانيان نيازمند و درمان كودكان سرطاني كنند.


»» به غير از نامبردگان فوق از صدها چهره مشهور ديگر در علوم مختلف ديني، رياضي ، انساني، پزشكي و نام آوران عرصه هاي مختلف هنر و معماري و ادبيات نيز مي توان نام برد كه در اين مجال نمي گنجد.